dev.gamez.lv Forum Index dev.gamez.lv
Latvian Game Developers Community
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups 

Strīdi par gaismas laušanu
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
dev.gamez.lv Forum Index -> Matemātika un fizika
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Delfins



Joined: 20 Jan 2003
Posts: 60
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:02 pm    Post subject:

GiGa wrote:
ēnu izplūšanu atmosfēras gaismas laušanas dēļ

Ne jau atmosfēras dēļ, bet dēļ diafragmas principa... Atmosfēra tikai lauž gaismas leņki, kas praktiski nemaina ēnas veidojumu.

Ja teiksim būs ugunskura liels gaismas avots, nu nekad tu neredzēsi taisnu ēnu...

Varbūt ne gluži no fizikas viedokļa, bet piemērz iz dzīves...
http://www.arch.virginia.edu/arch551/content/lectures/lec-03/images/pinhole-diag-2.gif

PS: teiksim tā, ja ēna nav īsta, tad zūd realitātes sajūta :) /ja jau taisa 3D ar efektiem/

PPS: tiko no viena topika izvilku, ka ir tāds C4engine - nu un tur ir tā `taisnā ēna` - kas neizskatās diezko smuki... Bet! tur ir pārklāšanās - ja ir varāki gaismas avoti ēna tiek piegaismota.. vot tas ir kūl!
_________________
.... ....... _ o
... ... .. _\ \>
.... ....(_)/(_)
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website
GiGa
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 25 Sep 2003
Posts: 887

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:14 pm    Post subject:

Quote:
Ne jau atmosfēras dēļ, bet dēļ diafragmas principa

Atmosfēras gan Smile Mēs te runājam par sauli, kas uz mūsu planētas ir uzskatāma par punktveida gaismas avotu, un vienīgā ēnu izplūšana notiek atmosfēras gaismas laušanas dēļ. Kaut vai apskaties fotogrāfijas no Mēness, kur nav atmosfēras un gaismas laušana nenotika - visas ēnas ir perfekti asas.

Bet tagad, lūdzu, beidzam offtopicu un atgriežamies pie oriģinālā jautājuma Smile
Back to top
View user's profile Send e-mail
bubu
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 3223
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:28 pm    Post subject:

Nu nezinu gan vai var sauli uzskatīt par punkteida gaismas avots. Paskatoties uz to gan tā neliekas. Apaļa taču. Un redzami apaļa.
Back to top
View user's profile Send e-mail
Delfins



Joined: 20 Jan 2003
Posts: 60
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:44 pm    Post subject:

GiGa, ej pamācies fiziku... Optikas nodaļu.

PS: kur var redzēt mēness ēnas? gy...
_________________
.... ....... _ o
... ... .. _\ \>
.... ....(_)/(_)
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website
bubu
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 3223
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:54 pm    Post subject:

Viņš domāja ēnas uz Mēness. Nevis Mēness ēnas.
Back to top
View user's profile Send e-mail
GiGa
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 25 Sep 2003
Posts: 887

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:02 pm    Post subject:

Es domāju, ka tas, ka man fizikā uz liecības nekad nav bijis zemāk par 10, mācoties eksakto zinātņu skolā, un nereizi neesmu palicis bez medaļas valsts fizikas olimpiādē, kā arī šogad esmu ieskaitīts starptautiskās fizikas olimpiādes komandā, nozīmē, ka par fiziku es zinu pietiekami, paldies, ka uztraucies par mani.

Un fakts paliek fakts, ka lielākā daļa zemes ēnu izkliedes ir gaismas laušanas rezultāts.

Vienā lietā gan piekāpšos un atžīšu, ka tikko apskatot Mēness fotogrāfijas sapratu, ka ēnas uz Mēness nav gluži tik asas, kā atcerējos tās esam. Laikam tomēr par 100% punktveida gaismas avotu Sauli nevar uzskatīt :)Jebkurā gadījumā tās ir daudz asākas nekā uz zemes tieši atmosfēras trūkuma dēļ, un viens no galvenajiem visuālajiem iespaidiem, ko raksturoja visi uz Mēness pabijušie astronauti bija nepierastais ēnu asums, kādu ļoti, ļoti reti novēro uz zemes.

EDIT: mēness fočenēm pilns nets, viens random links ir šeit. Izvēlies Apollo 11 misiju un paskrollē uz leju pie "Apollo 11 Hasselblad Film Magazine 40/S Unabridged - First Lunar EVA"
Back to top
View user's profile Send e-mail
GiGa
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 25 Sep 2003
Posts: 887

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:21 pm    Post subject:

Ok, dotā tēma ir mani intriģējusi, un gribās noskaidrot cik tiešām liela nozīme ir tam, ka Saule nav punktveida gaismas avots, cik liela atmosfēras izkliedei, cik liela gaismas noliekšanai ap ēnas metēju un varbūt vēl kādiem faktoriem, nosakot ēnas asumu. Droši turpinam strīdēties, jo noskaidrot patiesību man tomēr gribās Wink
Back to top
View user's profile Send e-mail
Delfins



Joined: 20 Jan 2003
Posts: 60
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:24 pm    Post subject:

Nu johaidī...
Paņemam rokā jebko, turam nelielā augstumā. Skatamies uz ēnu, tā nekad nebūs asa... (līdz momentam, kad sailes avots nebūs bezgalīgi mazs - punktveida avots).

Visus aprēķinus (SHADOW_width) var veikt ar standarta ģeometriju..
Proti, es nenoliedzu, ka arī gaiss nedaudz lauž gaismu un palielina shadow platumu, bet man ir nostāja, ka uz mēness arī būs soft-shadow ēnas :)

Foto-optikā arī cīnās ar šiem gaismas laušanas efektiem, jo veidojās aberācijas uz negatīva uz kontrastaino objekturobežām... un izstrādā speciālās lēcas, kas gala rezultātā savāc gaismu kopā.. bet pamatā tas viss ir "diafragma" nopelns - šķēršlis gaismas stariem! (nevis staram)..

Tā kā renderējot scenu un rēķinot shadow, ir jāņēm vērā arī gaismas avota figūru/platumu/krāsu (saule = apaļš vinmērīgi gaiši dzeltens) un attālums līdz projecēšanas plaknei.. tā kā algoritms būs diezgan sarežģīts..

bet tā kā mums ir ierobežoti resursi (turēt normālu FPS gaimpleyā), var izlīdzīties ar parastu soft-shadow, kas dos `tīkamāku` ēnu, nekā tumšu kluci uz plaknes
_________________
.... ....... _ o
... ... .. _\ \>
.... ....(_)/(_)
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website
GiGa
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 25 Sep 2003
Posts: 887

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:35 pm    Post subject:

Ok, es pilnībā piekrītu, bet man ir iezveidojies priekšstats, ka ēnu neasumā lielāku lomu spēlē atmosfēras laušana.

No otras puses, sāku saprast, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc man ir izveidojies šāds viedoklis, ir tieši uz Mēness pabijušo cilvēku izteikumi. Varbūt tie bija kļūdaini? Ja nu uz mēness esošais kontrasts starp 100% ēnu un 100% gaismu, kas ir daudz lielāks nekā uz zemes, jo Saules gaisma ir daudz spēcīgāka, jo tai nav jāiet cauri atmosfērai, ir galvenā starpība, un viņi to vienkārši aprakstīja kā "sharp shadows".

Bet tajā pašā laikā jebkuram fotogrāfam ir pazīstama problēma, ka lielos attālumos gaisma izkliedējas, itsevišķi zilā spektra daļa, un skaidru foto ir dabūt grūti bez speciāliem filtriem.

Labi, pameklēšu vairāk info, bet ja Tu atrod kādu linku, kas 100% pierāda Tavu patiesību, lūdzu iemet šeit Wink


Last edited by GiGa on Mon Jun 05, 2006 1:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send e-mail
bubu
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 3223
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:39 pm    Post subject:

A moš cilvēki vispār nav bijuši uz Mēness! :)
Back to top
View user's profile Send e-mail
Delfins



Joined: 20 Jan 2003
Posts: 60
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 1:58 pm    Post subject:



X1 = 149600000000m
X2 = 1m (pieņemsim)
D = 1392000000m

X1/X2 = D/D1 (pieņemsim ka saule ir kvadrāta formā, jo gaišumu būs jārēķina savādāk)

D1 = (D * X2)/X1 = 0,009m = ~0.9cm (tākā saule ir apaļa, tad ēnas gaišums nebūs lineārs)

PS: Ja kāds nav aizdomājies par cipariem un saules gigantiskumu - tad saule no zemes atrodas tikai 107-saules diametrus... tas nemaz nav tik tālu..
_________________
.... ....... _ o
... ... .. _\ \>
.... ....(_)/(_)
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website
GiGa
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 25 Sep 2003
Posts: 887

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 2:29 pm    Post subject:

Diemžēl, praktiskie mērījumi neatbilst šitai teorijai. Tikko ārā nomērīju pie 3 stabiem, un ēnas izplūdušajai daļai 1m attālumā no ēnu metošā punkta nu nekādīgi nevar dot 9mm. Drīzāk kaut kur ap ~5-6mm. Es saprastu, ja būtu vairāk, kā 9mm, bet mazāk... hmm, šeit noteikti ir vēl kāds faktors, ko neesmu ņēmis vērā Smile
Back to top
View user's profile Send e-mail
Delfins



Joined: 20 Jan 2003
Posts: 60
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 2:40 pm    Post subject:

Jā, tas pats gaiss nedaudz lauž gaismu un apgaismo ēnu no visiem sāniem, tāpēc tu neredzēsi ēnas robežu tik precīzi, jo uz malām tā ir pavisam minimāla (saules diska maliņa ir salīdzinoši maziņa), tā kā tos 2..3mm tu esi vienkārši nenomērījis... bet ēna ir..

Tāpēc foto-objektīviem lieto blendes (diafragmas) nevēlamās gaismas ne-iekļūšanai, gala rezultātā palielinot bildes kontrastu...

Es vēl brīnos kā tu tiec uz olimpiādi, ja tik vienkāršas lietas nezini :)
Kaut gan fizikas uzdevumi tur ir `ar uzmetienu`...
_________________
.... ....... _ o
... ... .. _\ \>
.... ....(_)/(_)
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website
ugizs



Joined: 07 Jan 2006
Posts: 119

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 3:30 pm    Post subject:

tas jau bija rupji, delfīn Wink
nu karoč, īsti nespēju iedziļināties sarunā, bet, ja runa ir par to, kāpēc tad ēna gar malām ir izplūdusi, tad atbilde ir elementāri watson... saule ir daudzkārt lielāka par zemi, līdz ar to gaisma pienāk no vairākām pusēm + vēl centrā tā ir stiprāka, uz sāniem vārgāka + vēl gaismai ir masa, līdz ar to Zeme arī pievelk gaismu ar savu spēku, gaisma apliecas ap Zemi... uun, tāpēc arī tā maliņa ir tāda izplūdusi, gaidma jau nu neizklājas visur vienādi.

bet, ja es pilnīgi ne tā sapratu jūsu sarunu, tad es eju mācīties nākamajam eksāmenam vai arī eju gulēt. ceru, ka sapratu pareizi. Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile
bubu
Indago Uzvarētājs
Indago Uzvarētājs


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 3223
Location: Riga

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 3:44 pm    Post subject:

Nu gan ugizs tu šauj pār strīpu (ja tas sarakstītais bija domāts nopietni).

Gaismai nav masas. Un tas, ka Zeme pievelk masu (gluži citu iemeslu dēļ) nu galīgi neietekmē ēnas formu. Arī tas, ka Saule ir lielāka par Zemi nav tas īstais iemesls. Ja Saule būtu mazāka par zemi šo efektu arī varētu novērot. Svarīgs ir attālums - no saules līdz objektam un no objekta līdz punktam uz virsmas, uz kuru krīt ēna. Paskaties uz Delfina bildi. Vienkārša ģeometrija tak, un nevis kautkāda speciālas fizikas teorijas.. (gaismas trajektorijas izmaiņas pie laiktelpas ieliekuma, lol).
Pamēģini ar spuldzīti un lielu objektu, piemēram cieto disku. Pie pareizajiem attālumiem tu arī redzēsi "blurainu" ēnu.
Back to top
View user's profile Send e-mail
Display posts from previous:   
dev.gamez.lv Forum Index -> Matemātika un fizika All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group